logo

2.5. Plánování rizik

Jak již bylo uvedeno v první části tohoto kurzu (viz kap. 1. 3. 2.), rizikem rozumíme hodnotu ztráty vzniklé realizátoru projektu, popř. investorovi (zákazníkovi, uživateli) uskutečněním scénáře nebezpečí, vyjádřená v penězích nebo jiných jednotkách. Jde tedy o nějaký neurčitý jev, který ovlivní míru naplnění cíl projektu.

Riziko je přirozenou součástí každého projektu. Proto je důležité rizika rozpoznávat, snižovat na co nejmenší (nebo alespoň únosnou) míru . Proto je třeba rizika v průběhu realizace projektu náležitě řídit.

Proces řízení rizik můžeme definovat jako sled aktivit, kterými jsou (za použití preventivních nebo korektivních zásahů) odvraceny události a vlivy, které by mohly ohrozit úspěšnou realizaci projektu. Cílem procesu řízení rizik je minimalizace pravděpodobnosti, že rizikové jevy vůbec nastanou, a pokud už jim nelze úplně zabránit, jde o to najít taková opatření, aby byly negativní dopady na projekt co nejmenší. to lze ve velké míře ovlivnit již v procesu plánování.

První podmínkou pro úspěšné řízení rizik je skutečnost, že pomocí metod analýz rizik dokážeme rizika rozpoznat. metodám analýzy rizik proto bude věnována jedna z následujících subkapitol.

Následně se budeme věnovat popisu nejvhodnějších nástrojů, které lze v plánovací etapě projektu využít pro minimalizaci negativních vlivů potenciálních rizik na jednotlivé činnosti i projekt jako celek.

Dále