logo

2.4.3. Finanční analýza projektu

Důležitou součástí finanční stránky plánování (a řízení) projektů je kromě sledování nákladové stránky projektu také celková finanční analýza projektu.

Důležitou součástí finančního plánování projektu je analýza finančních toků (cash-flow). Nutnost této analýzy vyplývá zejména z faktu, že v průběhu realizace projektu dochází k časovému nesouladu mezi výdaji (tj. vynaloženými finančními částkami, které platíme např. dodavatelům, subdodavatelům či zaměstnancům) a příjmy (tj. částkami, které získáváme od investora projektu). Toto je typické zejména u projektů, kde platby od investora probíhají zálohově v předem daných cyklech a nikoliv kontinuálně v souladu se vznikem nákladů.

Kromě rozpočtu projektu, který obsahuje přehled hlavních položek nákladů, je proto třeba analyzovat finanční stránku celého projektu z ohledu finančních toků a dopředu (např. prostřednictvím čerpání překlenovacích úvěrů) zajistit, že budeme vždy včas schopni dostát svým splatným závazkům.

Zejména u větších a dlouhodobějších projektů je také důležité pomocí specializovaných metod posoudit ekonomickou stránku projektu v celé délce jeho životnosti (např. u velkých investičních projektů). mezi nejčastěji používané metody lze zařadit:

metodu výpočtu doby návratnosti projektu

výsledkem tohoto jednoduchého výpočtu je stanovení doby, za jakou se vrátí investované prostředky. Mezi nejčastější kritiky této metody je uváděn fakt, že neuvažuje časovou hodnotu peněz.

metodu výpočtu čisté současné hodnoty (NPV)

je založena na diskontování toků peněz za celou dobu životnosti projektu. Z alternativních projektů pak vybereme ten, jehož současná čistá hodnota (net prezent value) je nejvyšší.

analýzu bodu zvratu

bod zvratu je takový bod na časové ose, kdy příjmy a výdaje budou v rovnováze (tedy kdy zisk bude 0).

Dále