logo

2.3.1. Postupy při analýze zdrojů

Při realizaci jednotlivých činnosti projektu s čerpají zdroje. Z hlediska plánování a řízení projektů je důležité si uvědomit, že v daném čase a prostoru je množství těchto zdrojů omezené. Je proto důležité velikost a kvalitu těchto zdrojů analyzovat tak, aby mohly být v dalším kroku alokovány (přiřazeny) v čase k jednotlivým činnostem. Čerpání těchto zdrojů pak závisí na časovém plánu projektu, tj. na nalezeném časovém řešení.

Při analýze zdrojů lze použít zejména sumarizační postupy. Jde o postupy, které jsou založeny na výpočtu časového průběhu čerpání zdrojů pro pevně daný časový plán projektu a vychází tak z výsledku využití metody CPM.

Na základě pevného časového plánu projektu lze sestavit přehled míry využití jednotlivých zdrojů používaných v projektu. Lze totiž předpokládat, že každá činnost v rámci projektu vyžaduje během každé sledované časové jednotky pro svou realizaci určité množství jednotlivých zdrojů. Kumulováním požadavků na jednotlivé zdroje v každém časovém okamžiku (např. v případě časového souběhu různých činností, které vyžadují stejných zdroj) lze zjistit nároky na každý zdroj v každé časovém úseku projektového plánu.

Výsledkem takového postupu je vlastně přehled čerpání jednotlivých zdrojů v průběhu řešení projektu. Ten lze znázornit pomocí tabulky, či graficky. nejčastěji se ke znázornění používají histogramy rezervovaného času či tzv. součtová čára.

Obr. 18 - Příklad využití součtové čáry

Zdroj: Fiala (2004)

Doplněním kapacitního omezení pak získáme informaci o tom, ve kterých časových okamžicích navrhovaného časového plánu dochází k přetížení či naopak nevyužití každého konkrétního typu zdroje.

Obr. 19 - Příklad využití součtové čáry s kapacitním omezením

Zdroj: Fiala (2004)

Tyto nesoulady je pak třeba řešit, především pomocí optimalizačních metod a nástrojů. Některé z nich jsou popsány v následující subkapitole.

Dále