2.3. Analýza a alokace zdrojů
Zdroje můžeme v této souvislosti rozdělit do tří velkých podmnožin:
- lidské zdroje
lze charakterizovat jako souhrn lidí, kteří jsou spolu se svými znalostmi, schopnostmi a dovednostmi k dispozici pro činnosti, které je třeba vykonat pro úspěšné završení projektu;
- hmotné zdroje
jsou představovány zejména technickým zařízeními a materiálem všeho druhu. použitím a spotřebou těchto hmotných zdrojů je vytvářen předmět projektu.
- finanční zdroje
jsou svého druhu materiálním zdrojem, často však bývají uvažovány jako samostatná kategorie.
Mezi nejdůležitější důvody, proč se věnovat problému alokace (tedy rozvrhování) zdrojů patří zejména ekonomická nutnost odhalit budoucí možné nesoulady mezi množinou disponibilních zdrojů a potřebou jejich využití v čase. Tyto nesoulady mohou mít v zásadě dva typy důsledků:
dlouhodobou nevytíženost určité části zdrojů. Taková situace však není z ekonomického hlediska dlouhodobě udržitelná, protože takové zdroje generují náklady (např. mzdy, odpisy apod.), ale neprodukují žádné výkony ani výnosy;
přetíženost určité části zdrojů – která bude mít za následek sníženou kvalitu výkonů, časové skluzy plnění termínů apod., což se v dlouhodobém pohledu opět negativně projeví na hospodaření projektu a podniku.
Další části textu je proto věnována postupům při analýze, alokaci a optimalizaci využití zejména hmotných a lidských zdrojů. Finančním zdrojům bude věnována zvláštní část textu, ve které stručně přiblížíme postupy a metody sestavování rozpočtů.
Dále