logo

2.2.3. Síťové grafy

Síťový graf je matematickým modelem projektu, který přesně popisuje závislosti jednotlivých činností. Jde o orientovaný graf, který se skládá z uzlů a hran.

Sestavování síťových grafů není složitou záležitostí, je však třeba respektovat některá jednoduchá pravidla:

Podle interpretace základních prvků síťového grafu rozlišujeme dva druhy těchto grafů: hranově nebo uzlově definované síťové grafy.

Hranově definované síťové grafy jsou modely, kde hrany grafu reprezentují činnosti projektu. uzly grafu pak představují události. Přitom událostí rozumíme začátky a konce jednotlivých činností.

Obr. 5 - Příklad hranově definovaného síťového grafu

Zdroj: Fiala (2004)

Uzlově definované síťové grafy jsou modely, kde uzly grafu reprezentují jednotlivé činnosti v rámci projektu, zatímco hrany vyjadřují vazby mezi těmito činnostmi.

Obr. 6 - Příklad uzlově orientovaného síťového grafu

Zdroj: Fiala (2004)

V dalším výkladu se zaměříme pouze na konstrukci hranově definovaných síťových grafů.

Každý síťový graf musí správně popisovat závislosti a návaznosti jednotlivých činností v rámci projektu. Technologické nebo organizační vazby vyjádříme tím, že koncový uzel předcházející činnosti bude zároveň počátečním uzlem činností následujících (viz obrázek);

Obr. 7 - Tvorba síťového grafu

Zdroj: Fiala (2004)

Při větším počtu činností může obrázek vypadat takto:

Obr. 8 - Tvorba síťového grafu

Zdroj: Fiala (2004)

V některých případech je třeba použít tzv. fiktivních činností. Fiktivní činnost ve skutečnosti neprobíhá (má nulovou časovou délku). Jejich použití je v hranově definovaném grafu nutné pro správné vyjádření některých závislostí. Použití fiktivních činností zajistí, že budou respektována výše uvedená pravidla pro tvorbu síťových grafů. Síťový graf tak bude orientovaným grafem, který má právě jeden jasně definovaný začátek a konec. Fiktivní činnosti použijeme zejména v těchto případech:

Takto sestavený síťový graf může být náležitě ohodnocen, tj. doplněn o žádoucí číselné údaje. Ohodnocení hran grafu tak může představovat údaje o čase, nákladech nebo zdrojích pro jednotlivé činnosti.

Obr. 14 - Příklad ohodnoceného síťového grafu

Zdroj: Fiala (2004)
Dále