2.2.2. Úsečkové grafy
Úsečkové grafy (Ganttovy diagramy) představují techniku diagramů, které velmi jednoduše a názorně ukazují sled úkolů a jejich začátky a konce. často také bývají využívány pro měření dokončenosti prací.
Úkoly bývají zpravidla zobrazovány v posloupnost shora dolů. Časová osa je vodorovná.

Zdroj: autoři
V praxi jsou tyto diagramy oblíbeny zejména pro svou jednoduchost, lze je snadno vytvořit bez specializovaného softwarového vybavení. Jsou často využívány jako přehledný nástroj pro komunikaci jednání a diskusi.
Jejich nevýhodou, jak již bylo naznačeno výše, je absence zobrazení vazeb mezi jednotlivými činnostmi. Ve své čisté podobě Ganttovy diagramy nezobrazují souvislost jednotlivých činností s těmi, které jim předcházejí nebo po nich následují.
Kromě toho bývá předmětem kritiky i jistá problematičnost procentuálního vyjádření dokončenosti. je třeba přesně stanovit jaké dimenze se procento dokončení týká, zda jde o dimenzi času, nákladů či provedení. Pokud však není zobrazovaná dimenze dokončení lineárně měřitelná, je vypovídací hodnota a využitelnost takového údaje jen velmi malá.
Kritici tohoto nástroje mu proto přisuzují roli spíše při zobrazování toho co se už stalo než jako nástroje pro plánování budoucích aktivit.
Řadu z těchto nedostatků však pomáhají odstranit moderní softwarové produkty zaměřené na plánování projektů, které klasický Ganttův diagram doplňují o zobrazení vzájemného závislosti činností a umožňují velmi rychle a přehledně zobrazit stav rozpracovanosti měřený v několika dimenzích.

Zdroj: http://www.clemson.edu/ces/crb/ece495/ResultsAndStudentWebpages/Fall2006/Group5/summary.html