logo

2.1.3. Typické problémy při tvorbě rozpisu činností

Při návrhu podrobného rozpisu prací často dochází k některým pochybením, které mají za následek situaci, kdy je tento dokument nesprávně strukturován a je obtížně využitelný jako podklad pro zpracování dalších dokumentů.

Zejména je třeba se vyhnout následujícím pochybením:

ztráta zaměření na cíle projektu

tento problém nastává v případě, že jednotlivé definované soubory činností neodpovídají dílčím cílům projektu. Projektový manažer se pak dostává do situace, kdy se soustřeďuje na plánování sledů činností bez ohledu na jejich příslušnost k naplnění jednotlivých dílčích cílů. To může mít za následek situaci, kdy namísto cíl jsou řízeny dílčí činnosti s často nejasnými měřítky splnění, v kritických případech může dokonce dojít k odklonu od plnění cílů projektu.

nesprávně stanovená úroveň podrobnosti

vyplývá z nerespektování principu přiměřeného rozsahu struktury. V praxi může být dobrým měřítkem zkušenost projektového týmu. čím více každá definovaná činnost v hierarchické struktuře odpovídá předchozí zkušenosti, tím realističtější bude časový plán a odhad nákladů na tuto činnost. Důležitým faktorem je i složitost a rozsah projektu, zkušenost a úroveň kompetencí členů projektového týmu, podoba účetních standardů společnosti apod.

Dále