2.1.1. Principy tvorby rozpisu činností
Při tvorbě podrobného rozpisu činností je třeba respektovat několik základních principů, má-li tento dokument sloužit jako kvalitní podklad pro zpracování navazujících plánovacích nástrojů.
Jde zejména o tyto principy:
- princip hierarchie
podrobný rozpis činností má podobu hierarchické struktury činností. Použití hierarchické struktury snižuje pravděpodobnost, že některá z důležitých činností zůstane opomenuta a zároveň umožňuje a by všechny činnosti byly logicky propojeny. Zároveň platí, že množství realizované práce na určité úrovni podrobného rozpisu činností je vždy sumou množství práce na nižší úrovni téže větve struktury.
Obr. 1 - Příklad hierarchické struktury činností
Zdroj: Svozilová (2006)
- princip přiměřeného rozsahu struktury
tento princip vychází z předpokladu, že čím strukturovanější pohled na projekt zvolíme, tím více jednodušších (a tedy specializovanějších a efektivněji zvládnutelných) činností a jejich skupin získáme. Zároveň ale koordinace a řízení většího počtu takových prvků bude vyžadovat větší nároky (časové finanční, apod.), protože vzniká řada mezičlánků, které je také nutno koordinovat a řídit.
Obr. 2 - Hierarchická struktura činností stejného projektu v různé míře rozsahu struktury
Zdroj: Svozilová (2006)
- princip provázanosti
hierarchická struktura podrobného rozpisu prací musí být provázána s časovým a finančním plánem projektu. U projektů s pevně stanovenými náklady tak vznikají např. hierarchické struktury s pevně přiřazenými náklady, nebo analogicky s pevně stanovenou délku trvání jednotlivých činností.
Proto je při sestavování podrobného rozpisu činností brát na zřetel oba protichůdné tlaky a s ohledem na složitost projektu, zkušenosti členů projektového týmu, časovou a finanční náročnost projektu hledat optimální míru drobnosti.